3. Utwór
Każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Pomocny schemat
SZCZEGÓLNY RODZAJ UTWORU:
Utwór audiowizualny
Utwór złożony z serii obrazów wywołujących wrażenie ruchu. Utworem audiowizualnym są między innymi filmy, wideoklipy, reklamy telewizyjne. Istnieje w prawie autorskim domniemanie, że producent utworu audiowizualnego, na podstawie odpowiednich umów o stworzenie utworu lub o wykorzystanie utworu już istniejącego, nabywa wyłączne prawa majątkowe do utworu w całości.
Wideogram
Pierwsze utrwalenie sekwencji ruchomych obrazów, z dźwiękiem lub bez, niezależnie od tego, czy stanowi ono utwór audiowizualny. Prawa do wideogramu zawsze przysługują jego producentowi.
Pomocny schemat 2
Wyłączone spod ochrony prawnoautorskiej są:
- odkrycia,
- idee,
- procedury,
- metody i zasady działania,
- koncepcje matematyczne,
- akty normatywne lub ich urzędowe projekty,
- urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole,
- opublikowane opisy patentowe lub ochronne,
- proste informacje prasowe.
Pomocne powiązania
Dobry przykład
Joanna jest tłumaczką. Kilka dni temu dokonała tłumaczenia dużej książki. Takie tłumaczenie będzie podlegać ochronie wynikającej z prawa autorskiego, gdyż ma indywidualny charakter, ustalony w określonej w tym przypadku postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Kilka dni później Joanna otrzymała zlecenie przetłumaczenia podstawowych pojęć (“Plik”, “Nowy”, “Otwórz”, itd.) z panelu jednego z programów komputerowych. W takim przypadku w grę nie będzie wchodzić ochrona prawno-autorska, gdyż takiego tłumaczenia nie można uznać za twórcze.
Przepis prawa
Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ze zm.
Prawo własności przemysłowej
Regulowane przez ustawę Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. Na mocy Ustawy i na warunkach w niej przewidzianych ochronie podlegają: wynalazki, znaki towarowe, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
×Dobra osobiste
To chronione prawem dobra niematerialne, które przysługują każdemu człowiekowi, jak również osobom prawnym w określonym zakresie. Zgodnie z art. 23 KC dobra osobiste człowieka to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Zgodnie zaś z art.43 KC przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych.
×Wszelkie inne prawa do know-how
Know-how – z ang. dosłownie „wiedzieć jak”. Są to informacje praktyczne o poufnym i istotnym - z perspektywy procesu produkcyjnego - charakterze. To nie tylko wiedza techniczna, ale również doświadczenie.
×