7. Przeniesienie praw autorskich
Ponieważ autorskie prawa majątkowe są zbywalne (w przeciwieństwie do praw osobistych), mogą być przeniesione przez autora na inny podmiot w drodze dziedziczenia lub umowy. W tym wypadku umowa cywilno-prawna zawiera oświadczenie woli o przeniesieniu autorskich praw majątkowych i powinna określać zasady, i warunki przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworu, w tym pola eksploatacji, których dotyczy. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych może mieć odpłaty bądź nieodpłatny charakter (np. umowa darowizny).
Pomocny schemat
Pomocne powiązania
2) TWÓRCA
3) UTWÓR
4) LICENCJE
Dobry przykład
Kamil zawarł ze spółką umowę o przeniesie autorskich praw autorskich do napisanej książki. W umowie wskazane było, że książka może zostać wydrukowana („metodą drukarską”) w liczbie 2000 sztuk. Jednak wydawca, po pewnym czasie, wrzucił książkę Kamila do extranetu – dostępnego dla wszystkich pracowników wydawnictwa, czyli czterech i pół tysiąca osób. W takim przypadku – bez zgody Kamila –wydawnictwa nie miała prawa tego zrobić. Takie pole eksploatacji książki powinno zostać wskazane w umowie, by korzystanie w tej formie z utworu przez wydawcę było zgodne z prawem.
Przepis prawa
Art. 41 i kolejne ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ze zm.
Prawo własności przemysłowej
Regulowane przez ustawę Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. Na mocy Ustawy i na warunkach w niej przewidzianych ochronie podlegają: wynalazki, znaki towarowe, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
×Dobra osobiste
To chronione prawem dobra niematerialne, które przysługują każdemu człowiekowi, jak również osobom prawnym w określonym zakresie. Zgodnie z art. 23 KC dobra osobiste człowieka to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Zgodnie zaś z art.43 KC przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych.
×Wszelkie inne prawa do know-how
Know-how – z ang. dosłownie „wiedzieć jak”. Są to informacje praktyczne o poufnym i istotnym - z perspektywy procesu produkcyjnego - charakterze. To nie tylko wiedza techniczna, ale również doświadczenie.
×