6. Prawa twórcy i odbiorcy
Po stronie twórcy prawo decydowania o korzystaniu z utworu, po stronie odbiorcy dozwolony użytek, upoważniający w sytuacjach wyraźnie określonych w ustawie do korzystania z utworu bez zezwolenia twórcy.
Katalog praw twórców uregulowany jest w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Pomocny schemat
Pomocne powiązania
Dobry przykład
Kamil wydał pierwszą płytę CD w całości z własną muzyką. Kamilowi przysługują prawa autorskie osobiste i majątkowe do utworów znajdujących się na płycie. Nikt tych praw mu nie odbierze.
Znajomi Kamila zakupili w księgarni kilka, wydanych przez niego, płyt CD. Im nie będą przysługiwały autorskie prawa osobiste czy majątkowe do utworów. Jednak będzie im przysługiwać prawa do odtworzenia utworów na płycie, a także do korzystania z zamieszczonych tam utworów w ramach dozwolonego użytku osobistego.
Przepis prawa
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ze zm.
Prawo własności przemysłowej
Regulowane przez ustawę Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. Na mocy Ustawy i na warunkach w niej przewidzianych ochronie podlegają: wynalazki, znaki towarowe, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
×Dobra osobiste
To chronione prawem dobra niematerialne, które przysługują każdemu człowiekowi, jak również osobom prawnym w określonym zakresie. Zgodnie z art. 23 KC dobra osobiste człowieka to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Zgodnie zaś z art.43 KC przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych.
×Wszelkie inne prawa do know-how
Know-how – z ang. dosłownie „wiedzieć jak”. Są to informacje praktyczne o poufnym i istotnym - z perspektywy procesu produkcyjnego - charakterze. To nie tylko wiedza techniczna, ale również doświadczenie.
×