9. Pola eksploatacji
Sposób korzystania z utworu, np. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, nadawanie, reemitowanie, wprowadzanie egzemplarzy do obrotu.
Pomocny schemat
Pomocne powiązania
Dobry przykład
Andrzej napisał krótki wiersz, który wydawca chce umieścić w wydaniu papierowym antologii współczesnych poetów. Na tę okoliczność strony podpisały umowę wskazującą, iż wydawca ma wyłączne prawo do rozpowszechniania dzieła w formie papierowej przez okres 5 lat. Jeśli po upływie 2 lat wydawca chciałby rozpowszechniać antologię z wierszami Andrzeja w formie pdf, którego zakup możliwy byłby w sklepie internetowym na płycie CD, wówczas strony musiałby podpisać nową umowę uprawniającą wydawcę do korzystania z wiersza w formie elektronicznej. Bez takiej dodatkowej umowy rozpowszechnianie dzieła przez wydawcę w formie elektronicznej byłoby niemożliwe.
Przepis prawa
Prawo własności przemysłowej
Regulowane przez ustawę Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. Na mocy Ustawy i na warunkach w niej przewidzianych ochronie podlegają: wynalazki, znaki towarowe, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
×Dobra osobiste
To chronione prawem dobra niematerialne, które przysługują każdemu człowiekowi, jak również osobom prawnym w określonym zakresie. Zgodnie z art. 23 KC dobra osobiste człowieka to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Zgodnie zaś z art.43 KC przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych.
×Wszelkie inne prawa do know-how
Know-how – z ang. dosłownie „wiedzieć jak”. Są to informacje praktyczne o poufnym i istotnym - z perspektywy procesu produkcyjnego - charakterze. To nie tylko wiedza techniczna, ale również doświadczenie.
×