Przewodnik po prawie autorskim
Przewodnik po prawie autorskim został przygotowany z myślą o wszystkich odbiorcach kultury. Składa się z przejrzystych pojęć. Przechodząc z rozdziału do rozdziału, można nie zasypiając z nudów, zapoznać się ze wszystkimi hasłami, które pozwalają oswoić się z terminologią prawniczą. Aby usprawnić poruszanie się, przewodnik został wyposażony w szereg specjalnych odnośników: pomocne powiązania, przykłady oraz pytania użytkowników, które pomagają zrozumieć mechanizmy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także odnośniki do określonego przepisu prawa.
1. Własność intelektualna
2. Prawo autorskie
3. Utwór
4. Twórca
Twórca to osoba, która stworzyła dzieło. Domniemywa się, że jest to osoba, której nazwisko jest widoczne na egzemplarzu utworu…
5. Ochrona praw autorskich
Osoba – twórca lub uprawniony – której autorskie prawa (osobiste lub majątkowe) zostały zagrożone, bądź naruszone działaniem osób trzecich…
6. Prawa twórcy i odbiorcy
7. Przeniesienie praw autorskich
Ponieważ autorskie prawa majątkowe są zbywalne (w przeciwieństwie do praw osobistych), mogą być przeniesione przez autora na inny podmiot w drodze dziedziczenia lub umowy. W tym wypadku umowa cywilno-prawna zawiera oświadczenie woli o przeniesieniu autorskich praw majątkowych i powinna określać zasady, i warunki przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworu, w tym pola eksploatacji, których dotyczy. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych może mieć odpłaty bądź nieodpłatny charakter (np. umowa darowizny).
8. Licencja
Licencja – upoważnienie do korzystania z cudzego utworu najczęściej udzielone w formie umowy cywilnoprawnej określającej zasady i warunki korzystania z utworu w zakresie autorskich praw majątkowych. Licencja nie przenosi autorskich praw majątkowych, a pozwala na korzystanie z nich przez inny podmiot, w zakresie określonym w umowie (umowa na korzystanie z utworu).
Umowa licencyjna dla swej ważności nie wymaga formy pisemnej (wyjątek dotyczy umowy licencyjnej wyłącznej).
9. Pola eksploatacji
Sposób korzystania z utworu, np. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną…
10. Dozwolony użytek
Dozwolony użytek prywatny – prawo do nieodpłatnego korzystania – bez zezwolenia twórcy – z już rozpowszechnionego utworu w zakresie…
11. Domena publiczna
Utwory, do których wygasły majątkowe prawa autorskie albo do których prawa te nie powstały. Z twórczości umieszczonej w domenie publicznej można korzystać bez ograniczeń, z…
12. Plagiat
Plagiat –polega na świadomym i celowym przypisaniu sobie autorstwa całości lub części cudzego utworu (a precyzyjniej jego twórczych elementów) bądź celowym wprowadzeniu w błąd co do autorstwa utworu. CZYLI plagiat to wykorzystanie cudzego utworu jako własnej twórczości lub we własnej twórczości z naruszeniem zasad przewidzianych przez prawo.