Obraz Ładujący

Domena Publiczna: Nowy Rok, nowe zasoby

Nowy Rok to nowe otwarcie również z perspektywy zasobów kultury, z których możemy korzystać bez konieczności uzyskania ogólnie wymaganego przez prawo autorskie zezwolenia od podmiotu uprawnionego (np. twórcy) z tytułu autorskich praw majątkowych. Z dniem 1 stycznia 2025 r., na …

BAZA LEGALNYCH ŹRÓDEŁ – Twój przewodnik po kulturze w sieci

Baza Legalnych Źródeł to jedyny w Polsce katalog pokazujący spectrum serwisów udostępniających zasoby kultury bezpiecznie, zgodnie z prawem i wolą twórców. Systematycznie aktualizowana Baza daje dostęp do filmów, muzyki, książek, gier, bibliotek cyfrowych, fotografii, archiwów i repozytoriów, a także muzeów i galerii. W 11 kategoriach można znaleźć …

Legalne gry – ochrona pasji, portfela i twórców

Branża gier komputerowych to ogromny i różnorodny rynek, który z roku na rok rośnie, a wybór oferowanych gier jest niemal nieograniczony. W dzisiejszych czasach zakup gier stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek, szczególnie jeśli mówimy o dystrybucji cyfrowej. Istnieje wiele platform …

Creative Commons. Jak działają wolne licencje?

W przeciwieństwie do standardowych licencji, te nazywane wolnymi, opierają się na idei wolności i jak najszerszego dostępu do dzieł, które korzystają z ich ochrony. Niedługo minie 35 lat od pierwszych prób stworzenia wolnego systemu korzystania z utworów. Wolna licencja to umowa licencyjna z mechanizmem …

Autor-widmo? Plagiat? Twórczość równoległa? – jakie są formy korzystania z cudzej twórczości

Każda forma korzystania z cudzej twórczości jest powszechnie i błędnie uznawana za plagiat. Takich postaci użytkowania jest o wiele więcej, co postaramy się przedstawić w niniejszym tekście.   PLAGIAT Polskie prawo autorskie nie zna definicji plagiatu. Możemy się jedynie posiłkować art. 115 ustawy Pr. …

Jak legalnie użyć muzyki w filmiku?

Dziś każdy może być twórcą. Dzięki smartfonom i aparatom z wbudowanymi kamerami dobrej jakości “kręcimy” filmy i dzielimy się nimi na portalach społecznościowych. Często filmy ilustrujemy znanymi utworami muzycznymi, łamiąc prawa autorskie. Jak zrobić to legalnie i z poszanowaniem twórców? Nawet w przypadku filmów niekomercyjnych czy …

Idea copyleft. Jakie licencje obowiązują na Wikipedii

15 stycznia 2001 r. została założona Wikipedia – internetowy serwis, który zrewolucjonizował podejście do specjalistycznej wiedzy i pomógł w napisaniu niejednej pracy dyplomowej. W 2023 roku Wikipedia miała 326 wersji językowych. Spośród nich Wikipedia anglojęzyczna i w języku cebuańskim (Filipiny) miały ponad 6 mln artykułów. Warto więc przyjrzeć …

Czego nie chroni prawo autorskie?

Tyle się mówi (i pisze) o różniej maści przedmiotach prawa autorskiego i jemu praw pokrewnych. Utwory pierwotne, utwory zależne, artystyczne wykonania, fonogramy itd., itd. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej Pr. Aut) wskazuje na konkretne …

Jak bezpiecznie korzystać ze zdjęć udostępnianych na Facebooku?

Ostatnio pisaliśmy o sprawie dotyczącej nielegalnego wykorzystania zdjęć na Instagramie. Dziś zajmiemy się Facebookiem, a sprawa jest o tyle ciekawa, że dotyczy fotografii skradzionej przez… partię polityczną. Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie toczył się interesujący proces zakończony wyrokiem wydanym 29 czerwca 2020 r. Pozew …

Twórcy memów też mają prawa autorskie. Gdzie leży granica modyfikacji utworu?

Modyfikacja cudzego utworu, to jeden z najistotniejszych tematów w kontekście prawa autorskiego. Zarówno z perspektywy twórcy, którego prawo do integralności utworu jest kluczową prerogatywą, jak również osób przerabiających, którzy często nie wiedzą jak robić to zgodnie z prawem.   Niektórzy …

Tytuł filmu pod specjalnym nadzorem

Oryginalny tytuł zarejestrowany jako znak towarowy może przynieść producentom filmu ogromne korzyści i uchronić przed pasożytowaniem na ich sukcesie. Wiedzą o tym właściciele praw do filmów o przygodach Harry’ego Pottera i “Star Wars”, obrazów wokół których powstał cały przemysł zabawek i gadżetów. Czym musi charakteryzować …

Prawo bohatera filmu do własnej historii

We współczesnej kinematografii zapanowała moda na filmy opowiadające o losach osób publicznych, dla których tłem jest ciekawy krajobraz historyczny. Pracując nad koncepcją scenariusza warto sprawdzić, co wolno pokazać bez zgody przedstawianych w filmie postaci lub ich spadkobierców. Nie jest możliwe dokonanie szczegółowej oceny …

Jak korzystać z Facebooka, żeby nie narobić sobie kłopotów?

Facebook, portal społecznościowy, który kochamy nienawidzić lub kochamy i nienawidzimy na przemian. Kto z niego korzysta wie, jak często dochodzi na nim do naruszeń praw autorskich dotyczących zdjęć, filmów i muzyki. Ze względu na dużą ilość danych osobowych jest też niezwykle popularnym celem …

Legalne korzystanie ze źródeł kultury – czyli jakie?

Kwestia zgodnego z prawem korzystania z zasobów kultury, do których dostęp w cyfrowym świecie, zdaje się nie mieć faktycznych ograniczeń, była i z pewnością będzie wielokrotnie podejmowana na naszych łamach. Mimo, iż staramy się przybliżać i wyjaśniać pojawiające się wątpliwości …

Metawersum – co z prawem autorskim w wirtualnej rzeczywistości?

Metawersum (Metaverse) to wynik wieloletnich prac nad zaawansowaną cyfrową przestrzenią. To nowa wizja Internetu, w którym uczestnicy wchodzą ze sobą w interakcję poprzez wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości. Według założeń ma on być możliwie zbliżony do realnego świata. Nasuwają się zatem fundamentalne pytania …