8. Licencja
Licencja – upoważnienie do korzystania z cudzego utworu najczęściej udzielone w formie umowy cywilnoprawnej określającej zasady i warunki korzystania z utworu w zakresie autorskich praw majątkowych. Licencja nie przenosi autorskich praw majątkowych, a pozwala na korzystanie z nich przez inny podmiot, w zakresie określonym w umowie (umowa na korzystanie z utworu).
Umowa licencyjna dla swej ważności nie wymaga formy pisemnej (wyjątek dotyczy umowy licencyjnej wyłącznej).
Pomocny schemat
POLA EKSPLOATACJI W LICENCJI
Twórca może udzielić upoważnienia do korzystania z utworu na wskazanych w umowie polach eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu tego korzystania.
RODZAJE LICENCJI:
LICENCJA WYŁĄCZNA
Rodzaj licencji, który zastrzega wyłączności na rzecz jednego podmiotu odnośnie korzystania z utworu w określony sposób. Dla swej ważności musi mieć formę pisemną (korespondencja mailowa nie jest formą pisemną).
LICENCJA NIEWYŁĄCZNA
Rodzaj licencji, który polega na udzieleniu niewyłącznego upoważnienia innym osobom do korzystania z utworu. Autor może, kilku podmiotom, w tym samym czasie udzielić licencji do korzystania z utworu na tym samym polu eksploatacji. Ten rodzaj licencji nie musi być udzielony w formie pisemnej.
LICENCJA WOLNA tzw. „OTWARTA”
Umowa licencyjna: pozwala na nieodpłatne, na wszystkich znanych polach eksploatacji, na korzystanie z utworu. Ponieważ ma otwarty, niewyłączny charakter z tego samego utworu może korzystać nieograniczona liczba osób.
SUBLICENCJA
Postanowienie w umowie uprawniające licencjobiorcę do udzielania upoważnień w zakresie korzystania z utworu innym osobom
LICENCJE CREATIVE COMMONS (CC)
To zbiór warunków licencyjnych, na których autor udostępnia swój utwór. Należą do niego 4 podstawowe zasady: uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych, na tych samych warunkach. Są one wyrażone w formie słowno-graficznej. Korzystanie z utworów na licencjach Creative Commons jest bezpłatne.
Czas trwania licencji
Jeżeli w umowie nie zawarto odmiennych postanowień, umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu przez pięć lat.
Pomocne powiązania
POLA EKSPLOATACJI
UTWÓR
TWÓRCA
Dobry przykład
Marek jest producentem filmowym. Nowy zawód wykonuje od niedawna. Jednocześnie przymierza się on do rozpoczęcia pierwszej produkcji filmowej. W tym celu Marek spotkał się z potencjalnym autorem scenariusza. W trakcie spotkania ustalił, że autor w ciągu dwóch miesięcy napisze scenariusz.
Marek i potencjalny scenarzysta nie podpisali jednak żadnej umowy licencyjnej.
Zatem w takim przypadku, mimo że obie strony wspólnie ustaliły szczegóły współpracy, ich ustalenia będą nie skuteczne.
Przepis prawa
Art. 41 i kolejne ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ze zm.
Prawo własności przemysłowej
Regulowane przez ustawę Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. Na mocy Ustawy i na warunkach w niej przewidzianych ochronie podlegają: wynalazki, znaki towarowe, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
×Dobra osobiste
To chronione prawem dobra niematerialne, które przysługują każdemu człowiekowi, jak również osobom prawnym w określonym zakresie. Zgodnie z art. 23 KC dobra osobiste człowieka to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Zgodnie zaś z art.43 KC przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych.
×Wszelkie inne prawa do know-how
Know-how – z ang. dosłownie „wiedzieć jak”. Są to informacje praktyczne o poufnym i istotnym - z perspektywy procesu produkcyjnego - charakterze. To nie tylko wiedza techniczna, ale również doświadczenie.
×