Misja

Projekt Otwarte Drzwi Do Kultury powstał, by zmniejszać przestrzenny i symboliczny dystans do kultury. Chcemy, aby wszyscy mogli w niej uczestniczyć.

Słyszymy często, że przestrzeń nie jest dzisiaj żadnym ograniczeniem. W kulturze cyfrowej, zarówno w metropolii, jak i w niewielkim miasteczku, w każdej chwili możemy mieć dostęp do najnowszych informacji – na bieżąco, w czasie rzeczywistym śledzić wydarzenia na całym świecie czy kontaktować się z bliskimi oddalonymi o tysiące kilometrów. Również kultura, dostępna w Internecie, jest coraz bardziej demokratyczna. W sieci oglądamy filmy, czytamy książki i słuchamy muzyki z każdego zakątka Ziemi. Internet nie może do końca zastąpić magicznego doświadczenia sali kinowej czy koncertowej, ale może dać prawie nieograniczony dostęp do zasobów kultury.

Celem projektu Otwarte Drzwi Do Kultury jest pokazanie, że dzisiaj – w każdym miejscu – możemy dzielić swoją radość z kontaktu z kulturą, innymi ludźmi i że możemy uczestniczyć w aktualnych wydarzeniach filmowych.

Jednak Otwarte Drzwi Do Kultury to coś znacznie więcej niż dostęp do atrakcyjnych produkcji kinowych. Chcemy przede wszystkim pokazać, że w Internecie jest wiele legalnych możliwości korzystania z kultury – i to już dziś, a baza ta rośnie z każdym dniem, między innymi dzięki działalności Fundacji Legalna Kultura. Jednak korzystanie z kultury w Internecie niesie ze sobą także wiele zagrożeń, dlatego propagujemy legalność i bezpieczeństwo w sieci.

Temu celowi przede wszystkim służą warsztaty, które towarzyszą projekcjom filmowym. W ten właśnie sposób projekt Otwarte Drzwi Do Kultury łączy kulturę i edukację.

Chcemy docierać przede wszystkim do szkół – do nauczycieli i uczniów – dla których stworzyliśmy program dostosowany do potrzeb i oczekiwań związanych z edukacją filmową. Ale projekt nie pomija także pozostałych mieszkańców mniejszych miejscowości – z myślą o nich organizujemy seanse łączące wszystkie grupy wiekowe czy zawodowe.
Otwarte Drzwi Do Kultury to projekt wielopokoleniowy, projekt, który łączy i daje dostęp, zgodnie z naszym hasłem – Bądźmy wszyscy w kulturze.