Rozstrzygnięcie konkursów 2016

Od bajek Disneya po japońskie animacje, od kina młodzieżowego po „Ptaki” Alfreda Hitchocka – w swoich pracach plastycznych i filmowych nadesłanych na konkursy Otwartych Drzwi do Kultury uczniowie szkół z całej Polski zaprezentowali imponujący zestaw inspiracji. Do zwycięzców trafią laptopy, tablety i czytniki książek ufundowane przez Media Markt. Autor najlepszego filmu weźmie udział w prestiżowych warsztatach Film Spring Open.

Realizowany już po raz drugi projekt Otwarte Drzwi Do Kultury ma formułę kina objazdowego połączonego z warsztami na temat dostępu do kultury – w tym przede wszystkim korzystania z legalnych źródeł w Internecie oraz edukacji medialnej i filmowej. W listopadzie i grudniu 2016 roku z projektem odwiedziliśmy 28 miejscowości z utrudnionym dostępem do kultury, docierając z naszymi propozycjami zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Dzięki naszym partnerom Media Markt i Stowarzyszeniu Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego SPIDOR uczestnicy Otwartych Drzwi do Kultury mogli także zetknąć się z fenomenem wirtualnej rzeczywistości i korzystając ze specjalnych stanowisk i okularów VR doświadczyć wirtualnej przejażdżki roller coasterem, pospacerować po dżunglu, zobaczyć Paryż ze szczytu wieży Eiffla, czy Las Vegas nocą.

Otwarte Drzwi do Kultury to również wyjątkowe badanie, które pozwoliło nam poznać potrzeby mieszkańców małych miast i bariery, które napotykają na co dzień w dostępie do kultury. Ze szczegółowymi informacjami na temat projektu można zapoznać się na stronie www.otwartedrzwidokultury.pl

Na konkursy „Mój Bohater Filmowy” i „Nakręć to!” towarzyszące Otwartym Drzwiom do Kultury spłynęły do nas prace plastyczne i filmowe z całej Polski. Wśród inspiracji, które przyświecały ich uczestnikom były zarówno najnowsze kinowe hity, jak animowane „Trole” czy „W głowie się nie mieści”, klasyczni bohaterowie, tacy jak Mały Książę czy Miś Uszatek, a także postaci z japońskich bajek Hayao Miyazakiego. Uczniowie szkół ponadpodstawowych przysyłąjący swoje prace na konkurs filmowy inspirowali się nie tylko współczesnym kinem czy muzyką, ale także klasykami w rodzaju np. „Ptaków” Alfreda Hitchocka.

ZWYCIĘZCY KONKURSU PLASTYCZNEGO „MÓJ BOHATER FILMOWY”


I Nagroda – Małgorzata Hanzel, lat 12

II Nagroda – Antonina Welk, lat 10

III Nagroda – Tymoteusz Święcicki, lat 8

Wyróżnienie – Monika Orszulik, lat 12

Wyróżnienie – Jan Święcicki, 10 lat


ZWYCIĘZCY KONKURSU FILMOWEGO „NAKRĘĆ TO!”

I Nagroda – za film „FIND YOURSELF” dla Wiktora Wojewódki

II Nagroda – za film „TO MIASTO” dla Julii Wiśniewskiej

III Nagroda – za film „FILM NAKRĘCONY TELEFONEM KOMÓRKOWYM” dla Kajetana Olędzkiego

Nagrody rzeczowe w Konkursach ufundowało Media Markt.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom Konkursów ODDK, a także zdobywcom wyróżnień i dziękujemy za zapał oraz pozytywną energię, którą nas licznie obdarzyliście. Kolejna odsłona Otwartych Drzwi do Kultury będzie miała miejsce w tym roku.

Wypowiedź Wiktora Wojewódki, laureata I nagrody konkursu filmowego „NAKRĘĆ TO!”

To ja, Wiktor Wojewódka – zwycięzca konkursu filmowego“Nakręć to” organizowanego przez fundację Legalna Kultura w ramach akcji “Otwarte drzwi do kultury”. Moja praca zajęła pierwsze miejsce, co dało mi ogromną szansę na mój dalszy artystyczny rozwój podczas tegorocznych warsztatów Film Spring Open Plenery w Krakowie. Miałem ogromną przyjemność brać udział w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych w tej części Europy!

Wyjazd trwał 10 dni, były one przepełnione pracą warsztatową oraz niesamowitymi wykładami, gdzie mogłem zasięgnąć wiedzy teoretycznej. W tym roku w Krakowie na warsztatach FSO zagościł Neil Corbould. To niesamowite, że mogłem stanąć u boku zwycięzcy Oscara, udało mi się z nim nawet porozmawiać na temat filmu “Grawitacja” oraz “Łotr 1”, w których pan Neil był odpowiedzialny za praktyczne efekty specjalne. Byłem aktywnym uczestnikiem grupy “Film Incubator”, gdzie poddawaliśmy analizie różne formy przekazu filmowego, tak by na koniec stworzyć film. Ten projekt okazał się być tzw. “setką” to znaczy wywiadem bez zadawanych pytań. Nasi świadkowie zdarzeń, byli zarówno ich uczestnikami. Opowiadają nam o swoich przygodach związanych z jazdą bez biletu w pociągu.

Moja obecność na Film Spring Open z pewnością zaowocuje w przyszłości, dlatego też jestem niezmiernie szczęśliwy, że jury postanowiło wybrać właśnie moją pracę. Dla wszystkich, którzy jeszcze się wahają nad publikowaniem własnej twórczości oraz udziałem w tego typu konkursach, nie bójcie się. Próbujcie, nie mówię, że od razu Wam się uda, ale jak to mówią “Kto nie ryzykuje, szampana nie pije”.