Przez trzy kolejne dni nasze poranne zajęcia zostały bardzo znacząco wzbogacone o wykłady dr Dominiki Urbańskiej-Galanciak, dyrektor zarządzającej stowarzyszenia SPIDOR, dotyczące wpływu rozwoju technologii na nasze zachowania. Jak bezpiecznie korzystać z gier komputerowych, jak rozpoznawać treści oprogramowania rozrywkowego, co to jest PEGI, to pytania, na które odpowiedzi poznali uczniowie podczas wykładów. Bardzo interesujące zajęcia z prawa autorskiego poprowadził dr Ireneusz Matusiak z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Media Markt przygotował profesjonalną broszurę pt. „Bezpieczeństwo w sieci”, którą rozdawaliśmy wszystkim uczestnikom zajęć. W sumie broszury otrzymało 1,5 tysiąca uczniów i kilkudziesięciu nauczycieli, także podczas pozostałych dni trwania projektu.
Absolutnie największą atrakcją tych dni były zainstalowane przez Media Markt stanowiska wirtualnej rzeczywistości – VR. Nasz partner Media Markt zapewnił dzieciom, młodzieży i wszystkim mieszkańcom Braniewa, Morąga i Żabiego Rogu możliwość wirtualnej przejażdżki roller coasterem, zwiedzania dżungli i rejsu kołyszącą się łódką po oceanie. Można także było polewitować w przestrzeni kosmicznej. Wrażenia niezwykłe! Co najważniejsze – nie tylko uczestnicy warsztatów Legalnej Kultury, ale wszyscy mieszkańcy Braniewa, Morąga i Żabiego Rogu z wypiekami na twarzy oglądali filmy w specjalnych okularach, dzięki którym mogli zobaczyć Paryż ze szczytu wieży Eiffla, czy Las Vegas nocą.
Niezwykłym wydarzeniem tych dni było zorganizowanie po raz pierwszy w historii stanowisk wirtualnej rzeczywistości w budynku szkoły podstawowej i gimnazjum. W hallu szkoły w Żabim Rogu Media Markt ustawił stanowiska wirtualnej rzeczywistości, które zostały dosłownie oblepione przez rozentuzjazmowane dzieciaki. Dzięki naszemu partnerowi wszystkie dzieci dostały także opaski odblaskowe wspierające bezpieczeństwo w ruchu pieszym szczególnie w okolicznych miejscowościach, gdzie bardzo często brakuje chodnika i dzieci zmuszone są chodzić poboczem niebezpiecznej jezdni.
Trzy dni Otwartych Drzwi Do Kultury z Media Markt potwierdzają jak ważną rolę odgrywa dziś społeczna odpowiedzialność biznesu, także w płaszczyźnie współodpowiedzialności za skutki rozwoju cywilizacji technologicznej. Wsparcie idei Legalnej Kultury przez profesjonalnego partnera z branży związanej z przestrzenią cyfrową daje nadzieję na coraz bardziej świadome uczestnictwo w kulturze z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa w sieci i poszanowania praw twórców przez jeszcze większą grupę odbiorców.